Σύστημα από τη Λατινική Αμερική

Πάμε σε 3-4-5 από τα Προκριματικά του Μουντιάλ στη Λατινική Αμερική

Ξεκινάμε τα παιχνίδια της Λατινικής Αμερικής από το Ουρουγουάη-Ισημερινός.

Μπορεί να παρατάχθηκε χωρίς τους ηγέτες, Σουάρες και Καβάνι, ωστόσο επικράτησε με συνοπτικές διαδικασίες της Βολιβίας με 4-2 εντός έδρας, μένοντας μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ήταν καλύτερη από τη Χιλή, αλλά δεν βρήκε το γκολ που θα της έδινε τη νίκη, μένοντας στο 0-0 εντός έδρας. Μέτριο σε ποιότητα ήταν το πρώτο ημίχρονο, δεν έβγαλε κάποια σημαντικά φάση, ενώ δύο φορές κινδύνευσε να δεχτεί γκολ. Πάμε στο Χ.

Συνεχίζουμε στο Παραγουάη-Βενεζουέλα. Ήρθε 1-1 με την Κολομβία εντός η πρώτη, δίκαιο αποτέλεσμα. Έφτασε τα 5 «Χ» στον προκριματικό γύρο, έχει τα περισσότερα από όλες τις ομάδες. Άφησε καλές εντυπώσεις μόνο στο 1ο ημίχρονο, εκεί πέτυχε και το μοναδικό γκολ της. Δεν έπαιξε άσχημα απέναντι στο Περού η Βενεζουέλα, αλλά τα λάθη της άμυνας έφεραν την ήττα με 1-0 εκτός έδρας, μένοντας στην τελευταία θέση. Πάμε στον άσο.

Επόμενο παιχνίδι το Κολομβία-Χιλή. Αρκετά μοιρασμένο το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Παραγουάη, συνεπώς μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο το 1-1, αποτέλεσμα που βέβαια δεν βολεύει καμία από τις δύο στην παρούσα φάση. Δεν έδειξε καλά στοιχεία εκτός κόντρα στο Εκουαδόρ, όπου μάλιστα δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα που της παρουσιάστηκε και έτσι έμεινε για ένα ακόμη ματς χωρίς νίκη, κολλώντας στο 0-0. Και εδώ την ισοπαλία.

Τέλος, κλείνουμε με τις εντός έδρας νίκες της Αργεντινής και της Βραζιλίας απέναντι σε Βολιβία και Περού.

Ουρουγουάη - Ισημερινός Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου10/09/21 01:30 Χ 3.4 1-0
Παραγουάη - Βενεζουέλα Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου10/09/21 01:30 1 1.77 2-1
Κολομβία - Χιλή Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου10/09/21 02:00 Χ 3.45 3-1
Αργεντινή - Βολιβία Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου09/09/21 02:30 1 1.08 3-0
Βραζιλία - Περού Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου09/09/21 03:30 1 1.4 2-0
Απόδοση Δελτίου: 31.39