Ξεκινάμε με το πρώτο χρονικά και το Γκάμπια - Καμερούν για το Κόπα Άφρικα

Ψαγμένη τριάδα

Μια τριάδα με... χαλαρά παιχνίδια

Ξεκινάμε την τριαδούλα μας με το ματς του Πράσινου Ακρωτηρίου με τη Λιβερία.

Από το… πουθενά το Πράσινο Ακρωτήριο μπήκε μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Έδειξε χαρακτήρα την Πέμπτη, κάνοντας την ανατροπή απέναντι στη σημερινή του αντίπαλο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Νιγηρίας μειώνοντας τη διαφορά στο -2. Η αλήθεια είναι ότι δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο α’ ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ σε κομβικό σημείο ακριβώς πριν πάει στα αποδυτήρια.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λιβερία και έπεσε ξανά στην τελευταία θέση. Στην ουσία κόστισε το γεγονός ότι δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της, καθώς στο α’ μέρος βρήκε δίχτυα με τον Χαρμόν και δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές. Πάμε με το διπλό.

Συνεχίζουμε με το ντέρμπι Ισπανία-Γαλλία για το Nations League. Πέτυχε τη νίκη του… αιώνα επί της Ιταλίας (2-1) που είχε να χάσει εντός έδρας από το 1999 και πέρασε στον τελικό. Παρά τις απουσίες της έσπασε το αήττητο των 37 ματς των πρωταθλητών Ευρώπης που είχαν να χάσουν από το 2018 με «σερβιτόρο» τον Οϊαρθάμπαλ και σκόρερ τον δαιμόνιο Φεράν Τόρες. Επική η ανατροπή της Γαλλίας μέσα σε 30 λεπτά στον ημιτελικό με το Βέλγιο (3-2). Πάμε με το Χ2.

Τέλος, κλείνουμε με τον άσο της Αργεντινής κόντρα στην Ουρουγουάη.

Δελτίο
Πράσινο Ακρωτήρι - Λιβερία Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου10/10/21 19:00 1 1.5 1-0
Ισπανία - Γαλλία Nations League10/10/21 21:45 Χ2 1.65 1-2
Αργεντινή - Ουρουγουάη Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου11/10/21 02:30 1 1.66 3-0