Σύστημα με Προκριματικά και Ισπανία

Πάμε και σήμερα σε σύστημα 3-4-5

Πάμε σε σύστημα 3-4-5 από τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Ξεκινάμε από το Λευκορωσία-Ουαλία. Την Πέμπτη έπαιξε εκτός με την Τσεχία. Μετά τη συντριβή με 8-0 από το Βέλγιο, στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, τον Μάρτη, ήταν αναμενόμενο να παρουσιάσει ένα άλλο αγωνιστικό πρόσωπο, στο ανασταλτικό κομμάτι. Έπαιξε με «σφιχτή» άμυνα κι έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό της. Στα προκριματικά του Μουντιάλ η Ουαλία έχει κάνει σχετικά καλό ξεκίνημα. Αναμενόμενη η ήττα της στο Βέλγιο (3-1) στην πρεμιέρα, σπουδαίας σημασίας η νίκη επί της Τσεχίας (1-0) στο 2ο παιχνίδι της. Την περασμένη Τετάρτη έδωσε φιλικό με τη Φινλανδία κι έμεινε στο 0-0 εκτός. Πάμε στον άσο.

Συνεχίζουμε στο Αλβανία-Ουγγαρία. Μάλλον πλασματικό το σκορ με το οποίο ηττήθηκε στην Πολωνία (1-4). Σίγουρα βαρύ, αλλά άξιζε το κάτι παραπάνω στο πρώτο ημίχρονο. Υπό πίεση ο 75χρονος εκλέκτορας Εντοάρντο Ρέγια, καθώς δεν άρεσε σε πολλούς το τελευταίο αποτέλεσμα. Δίνει εξετάσεις απόψε. Βέβαια με θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Ουγγαρία, μένει κανονικά στο κυνήγι της δυάδας. Άνευ ελπίδας η Ουγγαρία κόντρα στην Αγγλία (0-4). Από το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε δεχτεί γκολ. Γλίτωσε, αλλά τα δέχτηκε μαζεμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Πάμε στον άσο.

Κάνουμε ένα διάλλειμα για… Σεγκούντα Ντιβιζιόν και το Μιράντες-Λας Πάλμας. Το αήττητο των δύο πρώτων αγωνιστικών των «χαμπάτος» ολοκληρώθηκε στην Αστούρια, μετά την ήττα της με 2-1 από την τοπική Σπόρτινγκ ντε Χιχόν. Μετά τις δύο σερί ισοπαλίες τις πρώτες αγωνιστικές έκανε σεφτέ στα τρίποντα μετά την επικράτησή της εντός έδρας επί της Ουέσκα με 2-1.  Πάμε στις ισοπαλίες.

Συνεχίζουμε στα προκριματικά με το Ελβετία-Ιταλία. Η παρουσία της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έδειχνε προβληματική, αλλά πήρε τους βαθμούς που χρειαζόταν και ακολούθησε την Ιταλία στους «16». Υποδέχθηκε την Ουγγαρία το βράδυ της Πέμπτης από θέση ξεκάθαρου φαβορί και μάλιστα την ισχυροποίησε με το γκολ του Κιέζα στο 16’. Όλα έδειχναν ότι θα ελέγξει το ματς, αλλά στο 39’ ένα γλίστρημα του Φλορέντσι έφερε το 1-1. Όσο και αν προσπάθησε η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και παρά τις έξι ευκαιρίες για γκολ, δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, με την ισοπαλία να μένει έως το τελικό σφύριγμα του ρέφερι. Θα πάμε στο διπλό.

Κλείνουμε με την εκτός έδρας νίκη της Ελλάδας με το Κόσοβο.

Λευκορωσία - Ουαλία Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου05/09/21 16:00 1 7.5 2-3
Αλβανία - Ουγγαρία Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου05/09/21 19:00 1 2.85 1-0
Μιραντές - Λας Πάλμας Β' Ισπανίας05/09/21 19:15 Χ 3.1 4-2
Ελβετία - Ιταλία Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου05/09/21 21:45 2 2 0-0
Κόσοβο - Ελλάδα Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου05/09/21 21:45 2 2.37 1-1
Απόδοση Δελτίου: 314.08