Θα κάνουν τη ζημιά οι Τσέχοι

Ακόμα μια μονή επιλογή από τα σημερινά ματς του EURO

Δεύτερο μονό αποδεκτό από το EURO και το ματς της Τσεχίας με την Αγγλία.

Ήταν σαφές πως η Τσεχία έπαιξε για την ισοπαλία με την Κροατία και την πήρε, με 1-1. Ήταν τυχερή στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με πέναλτι του Σικ (37′), ο οποίος έφτασε τα 3 γκολ στο τουρνουά (έχει πετύχει και τα 3 της Τσεχίας).

Τερματίζει πρώτη αν δεν χάσει από την Αγγλία. Αν ηττηθεί τότε:

• α) τερματίζει 2η αν δεν υπάρχει νικητής στο Κροατία – Σκωτία, ή αν νικήσει η Σκωτία και
  • β) τερματίζει 3η (με 4 βαθμούς και προκρίνεται) αν κερδίσει η Κροατία και καλύψει τη μεταξύ τους διαφορά τερμάτων (στο +3 τώρα η Τσεχία).

Μπορεί να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά είναι άκρως αποτελεσματική και άψογα «στημένη» σε τακτικό επίπεδο.

Άχρωμη, άγευστη και ανύπαρκτη επιθετικά η Αγγλία, παραχώρησε 0-0 στη Σκωτία, απογοητεύοντας. Απείλησε ελάχιστες φορές, με την καλύτερη ευκαιρία της να είναι το δοκάρι του αμυντικού Στόουνς με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Ίσα ίσα που όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε η αντίπαλος και λίγο έλειψε οι Άγγλοι να πάθουν ιστορικό κάζο. Οι οπαδοί αποδοκίμαζαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο.