Απ' όλα έχει και σήμερα ο μπαξές

Πάμε σε ένα σύστημα 2-3-4 από τα σημερινά παιχνίδια

Σάββατο σήμερα και πάμε σε ένα σύστημα 2-3-4 από όσα παιχνίδια έχει σήμερα.

Ξεκινάμε με ένα ματς από τη Β’ Σουηδίας, αυτό της Εστερ με την Νόρμπι. Διανύει περίοδο αγωνιστικής κοιλιάς η πρώτη, αφού στο τελευταίο της παιχνίδι γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Βάσαλουντ με 1-0. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και τέταρτη στα πέντε τελευταία και, όπως είναι φυσικό, υπάρχει έντονος προβληματισμός. Η δεύτερη, έπεσε από την κορυφή η ομάδα του Μακ Λιντ μετά την εντός έδρας ήττα από την ΓΚΑΪΣ με 0-2. Θα πάμε με το Χ.

Συνεχίζουμε με το ματς της Νοτς Κάουντι με την Τσέστερφιλντ από τη National League. Η πρώτη έχασε 1-0 στην έδρα της Μπρόμλεϊ την τελευταία αγωνιστική, είχε όμως ήδη εξασφαλίσει θέση στα πλέι-οφ, θα τερμάτιζε έτσι κι αλλιώς στην 5η θέση ότι αποτέλεσμα και αν έφερνε. Κυνήγησε όμως το ματς και θα μπορούσε να προηγηθεί, ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος. Μοιραίος ο Γούτον που είχε δοκάρι και δύο ακόμα ευκαιρίες, η Κάουντι έχασε ακόμα μια ευκαιρία με τον Ο’ Μπράιεν. Η δεύτερη νίκησε επίσης 2-1 μέσα στην έδρα της Χάλιφαξ την τελευταία αγωνιστική και μπήκε με το σπαθί της στα πλέι-οφ, στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Επόμενος αγώνας το φιλικό της Σουηδίας με την Αρμενία. Πετυχημένο το φιλικό με τη Φινλανδία (30/5) για τη Σουηδία, επικράτησε 2-0 με πολύ καλή εμφάνιση. Σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (22’ Κουέισον, 58’ πέν. Σεμπ. Λάρσον), είχε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Στο αποψινό ματς θα πάρει χρόνο συμμετοχής ο στόπερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Λίντελοφ, ο οποίος πήρε ανάσες με τη Φινλανδία λόγω της συμμετοχής του στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Η Αρμενία πρόσθεσε ακόμα μία θετική εμφάνιση, απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Κροατία και αύξησε το αήττητο σερί της στους 9 αγώνες (6-3-0). Καλά αμυντικά παραταγμένη, εκτός του γκολ που δέχθηκε στο 24’ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, απάντησε με τον Ανγκούλο στο 72’.

Θα πάμε και σε αυτό, όπως και στο ματς της Ελλάδας Κ21 με την αντίστοιχη του Λιχτενστάιν θα πάμε με το Χ.

Εστερ - Νόρμπι Β' Σουηδίας05/06/21 16:00 Χ 3.3 0-0
Νοτς Κάουντι - Τσέστερφιλντ National League05/06/21 18:00 Χ 3.5 3-2
Λιχτενστάιν Κ21 - Ελλάδα Κ21 Προκριματικά EURO Κ2105/06/21 18:00 Χ 9.75 0-5
Σουηδία - Αρμενία Φιλικά παιχνίδια05/06/21 21:45 Χ 5.5 3-1
Απόδοση Δελτίου: 619.37