Η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 3-2 των Βαυαρών παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, στη ματσάρα που άνοιξε την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ πέτυχε τεράστια ανατροπή εις βάρος της Μπάγερν Μονάχου, νικώντας τη με 3-2 εντός έδρας και επιτρέποντας στη Λειψία να ανέβει στην κορυφή της Bundesliga εάν νικήσει τη Ντόρτμουντ το Σάββατο.

Οι δε νικητές, έπιασαν τη Βόλφσμπουργκ στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας εξαρχής όμως δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στην εστία του Ζόμερ. Ωστόσο το χέρι του Νόιχαους έδωσε την ευκαιρία στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να στήσει τη μπάλα στη βούλα του πέναλτι και να ανοίξει το σκορ στο 20’.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη σε δυνατό σουτ του Λέον Γκορέτσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον ίδιο στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Τα «πουλάρια» παρ’ όλα αυτά δεν παράτησαν το ματς και έφτασαν στη μείωση του σκορ με σουτ του Γιόνας Χόφμαν στο 36’, μετά από λάθος του Παβάρ και πάσα του Στιντλ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δε, ο Γερμανός μέσος σκόραρε ξανά σε τετ α τετ, κάνοντας το 2-2 και εκμηδενίζοντας το προβάδισμα της Μπάγερν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο: Με γκολ για τη Γκλάντμπαχ! Ο Φλόριαν Νόιχαους… όπλισε και εξαπέλυσε ένα τρομερό πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής, φέρνοντας τούμπα την αναμέτρηση στο 49ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να εντείνουν την πίεσή τους όμως για αρκετή ώρα έδειχναν να τα έχουν… χαμένα από την τροπή της αναμέτρησης. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Γκλάντμπαχ οπισθοχωρούσε, χωρίς πάντως να υπάρξει αντίδραση από μεριάς Βαυαρών, με αποτέλεσμα το ματς να ολοκληρωθεί χωρίς να αλλάξει κάτι και την ομάδα του Χάνσι Φλικ να γνωρίζει τη δεύτερη φετινή της ήττα.